Med dekor av snäckor på skaftet. Bladen av stål och stämplade C.V HELJESTRAND ESKILSTUNA (Carl Victor Heljestrand, (1816-1861). Längd 26,5 cm.
Vikt angiven inklusive rostfria blad. Slitage och rost.