SPEGEL. Empire, 1800-talets första hälft.

Målad, bronserad och förgylld. Skuren dekor samt dekor av pastellage och bly. Tvådelat glas varav ett kvicksilverfolierat. 148 x 120 cm.

Troligen ursprungligen del av väggfast inredning. Skador, slitage, lagningar, delvis lös dekor och dekorskador. Ett glas senare, ett möjligen ursprungligt.

Utropspris
6 000 SEK