JOHAN WAHLSTRÖM, tekanna, silver, Jönköping 1840.

Urnformad, indragen fot. Nedtill godronner, reliefdekor av stiliserade blad. Handtag och lockknopp av svärtat trä. Locket saknar stämplar. Höjd 28 cm. Vikt 616 gram.

Smärre repor och bucklor. Lockknopp med torksprickor.

Utropspris
9 000 SEK