Okänd konstnär 1700/1800-tal

(Sverige)
Okänd konstnär 1700/1800-tal
(Sverige)

OKÄND KONSTNÄR 1700/1800-TAL , miniatyr

Porträtt troligen föreställande Anders Sparrman, oval ca 4,5 x 4 cm

Ej examinerad ur ram. Bruksskick.

Proveniens

SPA 1973:272
släkten af Edholm

Anders Sparrman (1748-1820). Sparrman var lärjunge till Carl von Linné. År 1765 följde han med på en expedition till Kina som skeppsläkare. År 1772 anslöt han sig till James Cooks andra resa och utforskade Australien, Oceanien och Sydamerika. På Linnés rekommendation reste han 1772 till södra Afrika där han studerade naturlivet och befolkningen. År 1787 deltog han i en resa till Västafrika. Porträttet är registerat i Svenska Porträttarkivet SPA 1973:272

Utropspris
2 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13