DIANE ARBUS, gelatinsilverfotografi stämplad Lunn Gallery a tergo, pressbild.

"The King and Queen of a Senior Citizen’s Dance, N.Y.C. 1970". Datumstämpel 24 sept 1982 a tergo. Gelatinsilverfotografi på matt fotopapper. Bildyta 18,5 x 18,5 cm. Bladstorlek 20 x 25 cm. Oramad.

Proveniens

Lunn Gallery, Washington D.C.
Privatsamling, USA.
Privatsamling, Sverige.

På 1960-talet drev Harry Lunn (1933-1998) ett galleri i Washington D.C inriktat på litografi och teckningar. 1970 fick han dock upp ögonen för fotografi då han såg en av Ansel Adams bilder hos en förläggare på Manhattan. Lunn drogs genast till fotografiet som medium och dess skarpa uttryck. När Lunn bytte inrikting på sitt galleri och 1971 ställde ut Ansel Adams bilder så fanns det endast ett annat galleri i hela USA som bara arbetade med fotografi.
Harry Lunn blev med tiden mycket betydelsefull för det fotografiska mediet samt för flera av de största fotograferna däribland Arbus. Efter Arbus självmord så samarbetade han med hennes dotter Doon Arbus och The Arbus Estate, han övervakade arbetet med att ta fram printar och var ensam på marknaden om att sälja dem. 1983 stängde Lunn sitt galleri men fortsatte att arbeta som konsthandlare.

Utropspris
6 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

285. Dan Wolgers, "Källa (Vattenhink)".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK