OFFICERSSTICKERT, för flottan, Sovjetunionen, 1900-talets andra hälft.

Förgyllt mässingfäste med träkavel. Klingan märkt Bulat 1982 och numrerad 119002. Läderbalja, mässingbeslag med graverad dekor. Längd 31,5 cm, klingan 21 cm.

Ställvis slitage.

Utropspris
400 EUR