SOFFBORD, Josef Frank för Svenskt Tenn, modell 1074.
Mahogny, kvadratiskt med svarvade ben. Upphöjd sarg med mässingsbeklädda hörn. Längd ca 80, bredd ca 80 cm, höjd 58 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Fläckar. En skruv medföljer separat.