Förgylld ram med dekor av lagerkvistar. Bronserat krön med dekor av turturduvor, fackla och pilkoger. 145 x 230 cm.
Omarbetad tavelram. Krön ej ursprungligen tillhörande. Dekor skador. Senare glas, anlupet. Krön med sprickor och lagningar, delar saknas.