Fanerad med valnöt. Skuren dekor. Överdel med spegelglas samt hyllplan. Underdel, två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 105, djup 55, höjd 220 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Repor. Torrsprickor. Något anlupet glas. Knoppar med senare målning.