BERTIL FRIDHAGEN, matsalsgrupp, 7 delar, ur serien "Reno", Bodafors, 1969.
Mörkbetsad ek. Stolar med klädd och stoppad sits. Sitthöjd 44 cm. Matbord med en iläggsskiva. Längd 145-195, bredd 89, höjd 74 cm. Stolarna stämpelmärkta.
Senare betsade. Smärre slitage. Fläckar på klädsel. Nagg på skivan.