BÖCKER, Lucanus: Pharsalia / De bello civili.

6 upplagor (7 volymer) från 1700- & 1800-talen:

- Leipzig 1726. Samtida pergamentband, smutsat och med skadad rygg, rund stämpel på titelsidan. Exlibris för Anders Ollfors.

- London, Brindley, 1751. 1-2, 2 vol. Häftade i nötta gråpappersomslag. Exlibris för Anders Ollfors. Tillsammans med del 1 i upplagan av 1750 (endst del 1), samtida lätt nött och smutsat pergamentband.

- Paris 1767. Hårt nött samtida skinnband, helt guldsnitt, spruckna falsar. Exlibris för Anders Ollfors.

- Wien 1811. Samtida lätt nött skinnband, premieband med ett extra gåvoblad medbundet, exlibris för Anders Ollfors.

- Stuttgart 1856. Lätt nött och blekt pergamentryggsband, namnteckning: Vilh. Grönbech, 1914 (dansk religionshistoriker och professor).

Slitage.

Proveniens

Anders Ollfors (1938-2017), som disputerade 1967 på en avhandling om Lucanus.

Marcus Annæus Lucanus (39 f.Kr.-65 e.Kr) var en romersk författare, född i nuvarande Spanien. Som deltagare i Pisos sammansvärjning mot Kejsar Nero blev han tvingad av kejsaren att ta sitt liv. Lucanus författade flera arbeten (mest dikter), men bara ett finns i behåll, nämligen det ofullbordade skaldestycket Pharsalia (De bello civili), som handlar om kriget emellan Caesar och Pompejus.

Utropspris
2 000 SEK