Mahognyfanérad, tre lådor i front med dragringar, lös konturerad och profilerad stenskiva(samtida men ej ursprunglig). Mässingslister. Nyckel. Längd 77,5, djup 49, höjd 80 cm.
Renoverad. Fanerskador. Lösa delar. Smärre fläckar. Smärre slitage. Sprickor. Kompletterad.