BOKSKÅP, nyrenässans, sent 1800-tal.

Tvådelat. Fanerat med valnöt. Skuren dekor. Övedel med ett par glasade skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning samt två underliggande lådor. Underdel med två lådor samt ett par skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Bredd 91, djup 48, höjd ca 203 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Sprickor. Fanerskador. Lagningar. Det undre dörrparets lås är skadat och fungerar ej, de glasade dörrarnas lås saknar nyckel. Kompletterat. Belysning ej funktionstestad. Skador.

Utropspris
4 000 SEK