5 upplagor (5 volymer) från 1600-talet i litet format:
- [Leiden], Plantin / Raphelengius, 1612. Senare halvskinnband, lätt nött, med vattenrand mot slutet och klotter på eftersättsbladen. Exlibris för Anders Ollfors och en bokhandelsetikett från Rom.
- Venedig, Sarzina, 1640. På italienska. Hårt nött samtida skinnband. Exlibris för Anders Ollfors.
- Amsterdam, Blaeu, 1644. Hårt nött och skadat samtida skinnband, gamla anteckningar på titelsidan. Exlibris för Anders Ollfors.
- Amsterdam, Janssonius, 1651. Samtida pergamentband, främre fribladet med bläckanteckning som frätt genom papperet, inledande och avslutande blad ngt lagerfläckade.
- Amsterdam, Blaeu, 1665. Nött och buckligt samtida pergamentband, sista bladet hårt nött & smutsat. Exlibris och flera gamla namnteckningar, bl. a. på titelsidan ”N. Stobaeus”.
Slitage.
Anders Ollfors (1938-2017), som 1967 disputerade på en avhandling om Lucanus.
Marcus Annæus Lucanus (39 f.Kr.-65 e.Kr) var en romersk författare, född i nuvarande Spanien. Som deltagare i Pisos sammansvärjning mot Kejsar Nero blev han tvingad av kejsaren att ta sitt liv. Lucanus författade flera arbeten (mest dikter), men bara ett finns i behåll, nämligen det ofullbordade skaldestycket Pharsalia (De bello civili), som handlar om kriget emellan Caesar och Pompejus.