SVEN PALMQVIST, vaser 2 st för Orrefors & SKÅLAR, 2 st, okända formgivare, 1950-/60-tal.
Klarglas. Vaserna tryckta ovoida. Signerade Orrefors Pu 3632.
Skålarna ovala.
Alla munblåsta i helkristall.
Höjd ca 7-20 cm, skålarnas längd 31-40 cm.
Större skålen med två små stötskador och fläckar. Stor vas med något invändig beläggning.