ANDERS PEHRSON, taklampa, "Bumligen", Aletjé Lyktan, 1900-talets andra hälft. Diameter ca 60 cm
Tillverkades i olika storlekar varav detta är den största. Av matterad aluminium. Diameter ca 60 cm. Utan raster.
Bruksslitage. Repor. Bucklor. Ej funktionstestad.