SEKRETÄR, rokokostil, omkring år 1900.

Fanerad med bl a valnöt. Intarsiadekor. Nedfällbar klaff med bakomliggande förvaring. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 81, djup 47, höjd 105 cm. Nyckel finns.

Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Ställvis blekt. Ställvis blekt.

Utropspris
12 000 SEK