POLISSABEL

Troligen Tyskland. Omkring år 1900.

Mässingsfäste med metallindning. Rak och skålslipad klinga med lätt rundad rygg. Svärtad och mässingsskodd läderbalja. Vid fästet en Portepee. Längd ca 74 varav klingan ca 58 cm.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Skador vid metallindningen. Bucklor.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Rydén

Karin Rydén

karin.ryden@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 1 500 SEK

    Slutpris

    1 250
    126 EUR
    158 USD

    Budhistorik (18 bud)
    712 feb 15:081250SEK
    5A12 feb 15:081150SEK
    712 feb 15:081100SEK