POLISSABEL, troligen Tyskland. Omkring år 1900.

Mässingsfäste med metallindning. Rak och skålslipad klinga med lätt rundad rygg. Svärtad och mässingsskodd läderbalja. Vid fästet en Portepee. Längd ca 74 varav klingan ca 58 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Skador vid metallindningen. Bucklor.

Utropspris
1 500 SEK