BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, tidigt 1900-talets första hälft.
Marmor och mässing. Dekor av rosor, feston, och krönande urna. Urtavla av emalj dekorerad med festoner och märkt FRANCE. Pendel finns. Längd 24 cm. Höjd 35 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Skador på urtavlan.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.