Bukig med liten hals, reliefdekor av blommor på skuldran, glasyr i blått, gult och grönt, otydligt signerad i botten med monogram, 18 (1918?) samt 9. Höjd 11 cm, diameter 15 cm
Glasyrnagg och mistor.