Stomme i mässing med beslag i form av blommor. Åtta svängda ljusarmar med bladdekor. En ljushållare i mitt. Behängd med olikformade prismor. Höjd ca 100 cm.
Bruksskick. Avnött yta på metallen samt anlupen metall. Något renoverad och kompletterad. Senare elektrifiering. Nagg och avslag på prismor. Lagad ljusarm. Några sneda delar. Ej funktionstestad.