FLINTLÅSPISTOLER, ETT PAR, Tyskland-Österrike, 1700-talets mitt.

Damaskerade pipor med graverad och förgylld dekor med jaktmotiv. Valnötsstock med snidad dekor. Brännförgyllda mässingbeslag med rikt graverad och delvis reliefdekor. Låset och hanen med graverad dekor med jaktmotiv. Kaliber cirka 14 mm. Längd 43,5 cm, pipan 26 cm.

Konditionsrapport

Normalt slitage. Smärre sprickor i stocken.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Thomas Luoma

    Thomas Luoma
    Specialist, konst, konsthanverk, vapen, utmärkelsetecken och militaria

    thomas.luoma@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss