FLINTLÅSPISTOLER, ETT PAR, Tyskland-Österrike, 1700-talets mitt.

Damaskerade pipor med graverad och förgylld dekor med jaktmotiv. Valnötsstock med snidad dekor. Brännförgyllda mässingbeslag med rikt graverad och delvis reliefdekor. Låset och hanen med graverad dekor med jaktmotiv. Kaliber cirka 14 mm. Längd 43,5 cm, pipan 26 cm.

Normalt slitage. Smärre sprickor i stocken.

Utropspris
6 000 EUR