ERIK WÖRTZ, soffa samt fåtölj, "Kolding", IKEA, 1900-talets andra hälft.
Stomme av valnöt. Lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 40 cm. Soffans längd ca 185 cm.
Slitage. Kompletterad med senare plymåer. Repor. Märken.