TVÅ FLORETTER OCH VÄRJA, Omkring år 1900 respektive 1800-tal.

Floretterna med raka fyrkantiga klingor märkta Solingen, lindad kavel och genombrutet parerskydd. Längd ca 100 varav klinga ca 83 respektive 94 varav klinga ca 77 cm. Värjan med senare lindad kavel, rundat parerskydd och märken efter en nu försvunnen handbygel. Rak tveeggad klinga med rundad ås. Ristad dekor. Längd ca 94 varav klinga 78 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Fläckar. Värjan med senare lindad kavel och skador där delar av parerstången och hela handbygeln saknas.

Proveniens

Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg, Jönköping.

Utropspris
2 500 SEK