TVÅ FLORETTER OCH VÄRJA

Omkring år 1900 respektive 1800-tal.

Floretterna med raka fyrkantiga klingor märkta Solingen, lindad kavel och genombrutet parerskydd. Längd ca 100 varav klinga ca 83 respektive 94 varav klinga ca 77 cm. Värjan med senare lindad kavel, rundat parerskydd och märken efter en nu försvunnen handbygel. Rak tveeggad klinga med rundad ås. Ristad dekor. Längd ca 94 varav klinga 78 cm.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Fläckar. Värjan med senare lindad kavel och skador där delar av parerstången och hela handbygeln saknas.

Proveniens
Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg, Jönköping.
Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - P9

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Rydén

Karin Rydén

karin.ryden@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 2 500 SEK

    Slutpris

    700
    69 EUR
    86 USD

    Budhistorik (8 bud)
    613 feb 11:55700SEK
    5A13 feb 11:54650SEK
    613 feb 11:54650SEK