TVÅ FLORETTER OCH VÄRJA, Omkring år 1900 respektive 1800-tal.

Floretterna med raka fyrkantiga klingor märkta Solingen, lindad kavel och genombrutet parerskydd. Längd ca 100 varav klinga ca 83 respektive 94 varav klinga ca 77 cm. Värjan med senare lindad kavel, rundat parerskydd och märken efter en nu försvunnen handbygel. Rak tveeggad klinga med rundad ås. Ristad dekor. Längd ca 94 varav klinga 78 cm.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Fläckar. Värjan med senare lindad kavel och skador där delar av parerstången och hela handbygeln saknas.

Proveniens
Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg, Jönköping.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss