SKEDAR, 12 st, silver, Sverige, 1800-tal.

Olika modeller. Fem matskedar av A Edborg, Jönköping, 1859, en matsked stämplad Linderoth, 1842, en matsked av Johan Henrik Leffler, Falun, 1834, fyra teskedar endast med kattfot samt stämpeln I.C samt en tesked 1857. Längd 14-21,5 cm. Vikt 523 g.

Bruksskick. En liten sked med bristningar. Bucklor. Delvis senare gravyr.

Utropspris
2 000 SEK