Möbler Skåp & Byråar
1011047
Hjalmar Jackson
(Sverige, 1888-1956)
Hjalmar jackson, sideboard, sverige 1920/30-tal.

HJALMAR JACKSON, sideboard, Sverige 1920/30-tal.

Valnöt och bonad björk, fronten med fyra skåp, profilerade lister i relief, intarsiadekor i form av kompassrosor samt skuren dekor. Spiralvridna ben på kulfötter. Brännmärkt HJJ(Hjalmar Jackson). Längd 194, djup 56, höjd 99 cm. Nyckel finns.

Slitage, fanérskador, nyckelbeslag saknas

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
8 000 SEK