Målat och bronserat delvis med figurscener och i marmorimitation. Urhus uppburet av två kolonner. Två lod, pendel och vev medföljer. Bredd 56, djup 26, höjd 208 cm. Nyckel finns.
Skador. Slitage. Lagningar med kompletteringar. Ej funktionstestad.