SAMOVAR, koppar, 1900-tal.

SAMOVAR, koppar, 1900-tal.

Tillverkad av diverse delar från olika samovarer. Dekor av festonger och droppformationer. På fötter med grendekor. Svängda hänklar. Märkt med text på ryska. Höjd 53 cm.

Bruksskick. Renoverad och kompletterad. Anlupen. Bucklor. Sprickor och nagg. Lockknopp något sned. Ej genomgången invändigt.

Utropspris
2 000 SEK