JUDITH JOHANSSON, MATTA, "Sommarblomster", rölakan, ca 285 x 192 cm, signerad JJ.
Komponerad på 1960-talet. En ljust blåviolettmelerad botten med polykromt stiliserat blommönster. Inspirationen var en bukett vilda blommor.
Något slitage och smutsig, fläckar. Fransarna med obetydligt slitage.