ABRAHAM ORTELIUS

Handkolorerad karta, "Septentrionalium Regionum Descrip.", troligen 1600-tal.

Karta över Skandinavien, först publicerad under 1500-talets andra hälft. Avbildar Skandinavien, Storbritannien och Grönland samt några fantasiöar. Bildens mått ca 36 x 49 cm.

Konditionsrapport

Ej examinerad ur ram. Vikveck. Fläckar.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lisa Gartz

Lisa Gartz
Chef konstavdelningen, specialist skulptur och äldre konst

lisa.gartz@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 20 000 SEK

    Slutpris

    16 000
    1 614 EUR
    2 022 USD

    Budhistorik (16 bud)
    1111 feb 15:2816000SEK
    Acceptpris på 16 000 SEK uppnåddes
    1111 feb 15:0415000SEK
    1111 feb 14:4714000SEK