BOKVERK, 15 volymer, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1920-tal.

"Kristus legender/Herr Arnes Penningar", 1920, "Kejsaren av Portugallien", 1919, "Troll och människor", 1921, "Troll och människor II", 1921, "En saga om en saga", 1920, "Liljecronas hem", 1922, "Osynliga länkar", 1920, "Zachris Topelius", 1920, ""Körkarlen", 1922, "Bannlyst", 1921, "Gösta Berlings saga", 1920, "Antikrists Mirakler", 1920, "Jerusalem I", 1920, "Drottningar i Kunghälla/Legender/En herrgårdssägen", 1920, "Jerusalem II", 1920. Textilband med gulddekor av blomstervas.

Bruksskick. Fläckar. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK