Design
1012055

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

CARL MALMSTEN, soffa, "Hemmakväll", 1900-talets andra hälft,

Fast stoppad rygg och sits. Längd ca 200 cm, sittdjup ca 50 cm, sitthöjd ca 38 cm.

Slitage. Fläckar. Blekt. Nedsutten stoppning.

Formgivare

Utropspris
3 000 SEK