FRANZ BERNAUER, efter, skulptur, patinera brons, signerad.
Soldat. Signerad "FR. BERNAUER München". På stensockel med inskription. Total höjd ca 41,5 cm.
Slitage. Avbrutet svärd. Sockel med sprickor och lagningar.