FICKUR, savonett, 49 mm.

FICKUR, savonett, 49 mm.

18K guld, innerboett i 18K guld, ankargång, centrumsekund, gravyr, reliefdekor, plaketter med porträtt av Oskar II samt Sveriges riksvapen, 1880-tal.

Boettnr 75592

Några skador. Buckla samt glipa. Fungerade vid enklare test, funktion garanteras ej.

Proveniens

Enligt gravyr: "Julgåva till Amiral Otto Lagerberg, Calcutta 1884". Enligt uppgift var denna gåva från dåvarande kung Oscar II.

Se tidigare sålt nr 1012143

Utropspris
8 000 SEK