18K guld, innerboett i 18K guld, ankargång, centrumsekund, gravyr, reliefdekor, plaketter med porträtt av Oskar II samt Sveriges riksvapen, 1880-tal.
Boettnr 75592
Några skador. Buckla samt glipa. Fungerade vid enklare test, funktion garanteras ej.
Enligt gravyr: "Julgåva till Amiral Otto Lagerberg, Calcutta 1884". Enligt uppgift var denna gåva från dåvarande kung Oscar II.
Se tidigare sålt nr 1012143