MEDALJ samt ETUI

Silver, Svenska Segelsällskapet, etui från C G Hallberg, Stockholm, 1899.

Medalj av gravör Sven Kulle, signerad och daterad Paris 98. Med dekor i relief av kung Oscar IIs profilporträtt samt sköld med tre S. Bär texten "Regattan i Stockholm anno 1897 till minne af jubileumsår" samt "Konung Oscar II Kongl. Svenska Segelsällskapets beskyddare". Medaljens diameter 4,5 cm. Etui med utvändig dekor av rep, kronor, lagerkrans med tre S samt krönt O. Invändigt delvis förgyllt samt emaljerat. Med graverat motiv av segelbåt i kustlandskap. Textilklädd nisch för medaljen. Etuiets längd 10 cm.

Konditionsrapport

Bruksskick. Repor. Smärre skador på emaljen samt textilbandet under medaljen.

Proveniens
Otto Lagerberg, ingraverat på medaljens sida

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Larsdotter

Göteborg

Karin Larsdotter

karin.larsdotter@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 6 000 SEK

    Slutpris

    4 600
    464 EUR
    581 USD

    Budhistorik (36 bud)
    7A11 feb 15:384600SEK
    1111 feb 15:384400SEK
    7A11 feb 15:384000SEK