MEDALJ samt ETUI, silver, Svenska Segelsällskapet, etui från C G Hallberg, Stockholm, 1899.

Medalj av gravör Sven Kulle, signerad och daterad Paris 98. Med dekor i relief av kung Oscar IIs profilporträtt samt sköld med tre S. Bär texten "Regattan i Stockholm anno 1897 till minne af jubileumsår" samt "Konung Oscar II Kongl. Svenska Segelsällskapets beskyddare". Medaljens diameter 4,5 cm. Etui med utvändig dekor av rep, kronor, lagerkrans med tre S samt krönt O. Invändigt delvis förgyllt samt emaljerat. Med graverat motiv av segelbåt i kustlandskap. Textilklädd nisch för medaljen. Etuiets längd 10 cm.

Konditionsrapport

Bruksskick. Repor. Smärre skador på emaljen samt textilbandet under medaljen.

Proveniens
Otto Lagerberg, ingraverat på medaljens sida

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Karin Larsdotter

    Göteborg

    Karin Larsdotter

    karin.larsdotter@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss