Medalj av gravör Sven Kulle, signerad och daterad Paris 98. Med dekor i relief av kung Oscar IIs profilporträtt samt sköld med tre S. Bär texten "Regattan i Stockholm anno 1897 till minne af jubileumsår" samt "Konung Oscar II Kongl. Svenska Segelsällskapets beskyddare". Medaljens diameter 4,5 cm. Etui med utvändig dekor av rep, kronor, lagerkrans med tre S samt krönt O. Invändigt delvis förgyllt samt emaljerat. Med graverat motiv av segelbåt i kustlandskap. Textilklädd nisch för medaljen. Etuiets längd 10 cm.
Bruksskick. Repor. Smärre skador på emaljen samt textilbandet under medaljen.
Otto Lagerberg, ingraverat på medaljens sida