OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, porträtt av Amiral Otto Lagerberg, 1800-tal. Epåletter och bok medföljer.

Bildmått 83 x 65 cm.

Lagerbergs epåletter i skadad pappask.

Bok: Manneby, Hans, "Dagboksanteckningar från Vanadisexpiditionen 1883-1885", Lund, 1978. Otto Lagerberg var fartygschef.

Målning med krackelyr, reva, mindre tryckskada och retuscher (spår av tidigare ram).

Utropspris
2 000 SEK