OKÄND KONSTNÄR

Olja på duk, porträtt av Amiral Otto Lagerberg, 1800-tal. Epåletter och bok medföljer.

Bildmått 83 x 65 cm.

Lagerbergs epåletter i skadad pappask.

Bok: Manneby, Hans, "Dagboksanteckningar från Vanadisexpiditionen 1883-1885", Lund, 1978. Otto Lagerberg var fartygschef.

Konditionsrapport

Målning med krackelyr, reva, mindre tryckskada och retuscher (spår av tidigare ram).

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Emmelie Skogman

Göteborg

Emmelie Skogman

emmelie.skogman@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 2 000 SEK

    Slutpris

    17 500
    1 765 EUR
    2 212 USD

    Budhistorik (36 bud)
    511 feb 15:5217500SEK
    3A11 feb 15:5217000SEK
    311 feb 13:5113500SEK