HERMÉS, SCARF, 2 st, bla "Les Armes de Paris".
"Les Armes de Paris".
Designad av Hugo Grygkar 1954. 42x42 cm.
"Les Cavaliers d'Or".
Design Vladimir Rybalchenko, 1975. Ca 42x42 cm.
Samt en sidenscarf (ej Hermès) medföljer. 43x43 cm.
En Hermès papperspåse medföljer.
Smärre slitage.
Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.