FÅTÖLJER, ett par, Gripsholmsmodell, 1900-talets första hälft.
Rygg med tvärslåar. Svarvade ben med tvärslåar. Svängda armstöd. Sitsen och rygg med lösa stoppade dynor. Sitthöjd ca 42 cm, höjd ca 86 cm, bredd ca 64 cm, djup ca 70 cm.
Slitage. Smärre färgbortfall. Klädsel sliten och blekt. Skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.