8 matknivar, 23 cm;
9 matgafflar, 19,5 cm;
12 matskedar, 21 cm;
12 lunchknivar, 20,5 cm;
12 lunchgafflar, 18,5 cm;
12 dessertskedar, 18 cm;
6 teskedar, 13 cm;
6 mindre gafflar, 14,5 cm;
samt syltsked, smörkniv och invändigt förgylld mindre såsslev.
Rostfria blad på samtliga knivar.
Vikt exkl knivar ca 2100g.
Bruksslitage. Graverade monogram.