FRUKTBESTICK, 6+6 st, silver, Mappin Brothers, Sheffield, 1899.

Skaft i pärlemo. Dekorerade silverblad. Se knivar och sex gafflar. Längd ca 16- 20 cm. I mahognyfanerat etui med textilklädd insida samt metallbeslag utanpå.

Bruksskick. Repor. Mindre nagg på skaft. Synliga limrester i skaftens fästen, möjligen senare limmade. Etui med fläckar. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK