Skaft i pärlemo. Dekorerade silverblad. Se knivar och sex gafflar. Längd ca 16- 20 cm. I mahognyfanerat etui med textilklädd insida samt metallbeslag utanpå.
Bruksskick. Repor. Mindre nagg på skaft. Synliga limrester i skaftens fästen, möjligen senare limmade. Etui med fläckar. Nyckel saknas.