SKEPPSKOMPASS

Vid kompassrosen Haverman Carlscrona. 1800-talets andra hälft.

Cylindrisk skål av målad metall, ram av mässing. Kompassrosen av vitt papper med svart tryck, märkt Hverman Carlscrona med tusch. Vid nordstecket en stiliserad lilja. I låda där locket saknas. Ca 33 x 33, höjd ca 20 cm.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Senare målning. Mindre missfärgad. Lådan med skador. Förstärkningar.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Rydén

Karin Rydén

karin.ryden@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    1 500
    149 EUR
    184 USD

    Budhistorik (5 bud)
    410 feb 19:291500SEK
    Acceptpris på 1 500 SEK uppnåddes
    410 feb 19:271000SEK
    310 feb 19:12500SEK