BOK, "Lappland, dess natur och folk", Carl Anton Pettersson, tryckt hos P.A. Norstedt och Söner, Stockholm 1866.

Rikligt illustrerad med litografiska färgtryck, tryckta hos Abraham Lundquist, Stockholm. Rygg i skinn 44x32 cm.

Vågigt papper eller duk. Skador. Slitage. Nötta kanter. Fläckar.

Utropspris
2 000 SEK