Armband stämplat Noblelle, Sterling handarb. 925. Med svensk importstämpel. Cabochonslipad tiger öga ca 20 x 10 mm. Innerdiameter ca 6 cm.
Brosch silver med svensk importstämpel. Cabochonslipad tiger öga ca 25 x 5 mm. Längd 8 cm. Totalvikt 32,7 gram. Ask från Nordiska kompaniet.
Slitage. Anlupen.