Stomme målat i pärlgrått med dekor av medaljonger ocg blomster. Sits med resår. Dynor klädda med tyg. Längd 200 cm, Sitthöjd ca 45 cm.
Slitage. Skador, sprickor och lagningar. Fläckar. Renoverad och kompletterad, med senare målning. Nedsutten stoppning.