Robert Mapplethorpe

(USA, 1946-1989)
Robert Mapplethorpe
(USA, 1946-1989)

Fotoböcker, 4 st, Robert Mapplethorpe.

"Robert Mapplethorpe" (1988), "Mapplethorpe" (Random Hose New York, 1992), "Mapplethorpe" (Electa/Louisiana, 1992), "Autoportrait" (2001),

Bruksslitage. 2 böcker (1992) lösa i bindningen.

Konstnär

Robert Mapplethorpe föddes 1946 i New York och dog 1989 i Boston. Han är framför allt känd för sina svartvita, noggrant komponerade studiobilder, ofta med homoerotiska motiv eller blommor. Mapplethorpes formspråk är klassiskt och tidlöst men innehållet anses fortfarande provokativt. I sina motiv skildrar han ofta en del av New Yorks gayvärld under 1980-talet och i början av 90-talet. Han var samtida med Andy Warhol och Nan Goldin som också gjorde konst av det utlevande livet. Idag har hans bilder nästan nått ikonstatus och ses i alla möjliga sammanhang.

Utropspris
3 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57