Mässingstomme behängd med slipat och pressat glas. Stomglas. Fem ljusarmar. Diameter ca 50 cm, höjd ca 77 cm.
Tillbucklad bur. Slitage, ställvis omfattande. Prismor saknas. Nagg. Ej funktionstestad.