Fanerad med valnöt. Uppsats med spegel och hylla. Svarvad dekor. Nedtill med två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 143. Djup 69. Höjd 194 cm. Nyckel finns.
Medföljande nyckel fungerar endast till en dörr. Slitage. Fläckar. Repor. Märken. Torrsprickor.