SABEL

För manskap vid kavalleriet, m/1867-1893.

Fäste av mässing med parerplåt. Eneggad klinga med skålslipning och flat rygg. Vid fästet en portepé. Balja i metall med två koppelringar. Länd ca 109, varav klinga ca 89 cm.

Konditionsrapport

Mindre rostangrepp. Slitage. Repor.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lina Olsen

Lina Olsen

lina.olsen@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 2 000 SEK

    Slutpris

    1 900
    191 EUR
    240 USD

    Budhistorik (13 bud)
    312 feb 20:371900SEK
    212 feb 11:571800SEK
    3A12 feb 11:571700SEK
    Acceptpris på 1 000 SEK uppnåddes